I løbet af de sidste par måneder har flere og flere af vores brugere valgt at skifte over til vores nye design. Ikke mindre end 70% har allerede oplevet, hvordan det intuitive design har været med til at gøre deres administrative hverdag en del lettere.
Få frigjort dine ressourcer
Hvis du har holdt øje med e-conomic-blog det seneste stykke tid, kan du ikke undgå at have bemærket, at der har været en række indslag omkring de forbedringer, det nye e-conomic har medført.
Grundkernen er, at du rent instinktivt skal guides igennem regnskabsprogrammet, så du ikke alene let kan gennemskue, hvordan du får klaret din bogføring, men samtidig sparer tid, som du kan bruge lige præcis dér, hvor det giver allermest værdi for dig og din virksomhed.
Har du endnu ikke skiftet?
Er du en af de, der stadig ikke er skiftet over til det nye e-conomic, så er det bare med at komme i gang. Der er nemlig masser af fordele ved at komme over på det nye design. Du kan læse om 8 af de fedeste features ved det nye e-conomic her. Du kan se, hvordan du skifter her.
Og du har intet at være bekymret for. Det nye e-conomic er ganske ligetil, og du får alle de funktioner, som du allerede har i dag plus en række nye og forberede elementer, der har til hensigt at gøre din hverdag lidt lettere. Måtte du løbe ind i nogle udfordringer, så hjælper vi dig naturligvis, så du hurtigt kan komme videre med din bogføring. Du kontakter bare vores support.
Du finder alle de informationer om ny e-conomic, du har brug for her, hvor du bl.a. kan få en guidet tur rundt i det nye design, så du på egen krop, kan opleve alle de lækre detaljer.
Det kan godt være, at nogle søgefunktioner er blevet lidt nemmere, og at det ser lidt smartere ud, end det gamle udseende, men det er bestemt blevet mindre funktionelt.
I en økonomiafdeling går tingene ofte stærkt, og det er ikke rart at blive forhindret af, at man (i det hele taget) skal bruge mus, og her i den nye version er det bl.a. kommet et ekstra vindue i kassekladden, som man skal bruge, når man vælger “Ny postering”. Det er i det hele taget en ekstra forhindring og en forringelse til tidligere, hvor man hele tiden kunne se meget mere af de indtastede linier.
I kartotekerne er der også blevet meget mere afstand mellem de enkelte linier, hvilket gør oversigterne meget mere uoverskuelige.
Hej Bente
Først og fremmest – tak for feedback på vores nye design og jeg tillader mig at være glad for at du kan se små fordele ved vores nye design hist og pist.
Når det er sagt er jeg selvfølgelig også ked af at du oplever vores nye design som et tilbageskridt, det er i hvert fald langt fra tanken med det. Du nævner at du føler du skal bruge musen meget, lige præcis på det punkt har vi faktisk en funktion i BETA-test lige nu, som stort set gør musen overflødig inde i programmet – du kan læse mere om den her: http://forum.e-conomic.dk/11156/konkurrence-hvad-skal-vi-kalde-e-conomics-nye-superfeature, og lad mig høre om det evt. også er noget du gerne vil teste.
Du nævner også at du mister overblik i forbindelse med posteringsoprettelse, og det er korrekt, at du ikke længere kan se lige så mange poster i kladden. Vi har prioriteret at have mere fokus på den postering man er i gang med, så man på den måde for et bedre overblik på den postering isoleret set. Selve linjehøjden i listen er noget vi kigger på, der kommer sandsynligvis en ændring indenfor den næste måneds tid.
Jeg håber det gav dig lidt forklaring og baggrund – om ikke andet :).
Med venlig hilsen
Peter Luthman
Vi må også sige at det nye program ikke er til at finde rundt i, så i er i firmaet blevet enige om
at vi søger et nyt firma hvor man ikke bare laver om når man synes, for at det skal se godt ud, vi har brugt over 1 time bare for at finde ud af hvordan man skriver en fak. uden held, så nu skal vi til at bruge tid på at finde ud af hvordan man kommer ud af e-conomic.
Hej Erwin
Tak for din feedback også!
Jeg er ikke rigtig ked af, at I har haft en oplevelse af at programmet har været så svært at finde rundt i efter skiftet. Jeg vil ikke påstå, at der selvfølgelig er lidt tilvænning, da tingene ser lidt anderledes og nogle steder er rykket lidt rundt. Dog vil jeg sige, at I det store hele er det præcis det samme program, blot med en masse gode opdateringer hist og pist.
Lige netop faktura-flowet er noget af det vi har ændret lidt på, men det skulle meget gerne være i retning af det mere simple og ikke komplekse. I det nye trykker du blot på “SALG” og herefter er du i de igangværende faktura og kan blot klikke “Ny Faktura” på den blå knap. Derfor er det ekstra ærgerligt, at I har brugt en masse tid på det, da det jo netop skulle være her i blandt andet kan spare tid.
Jeg ville meget gerne om vi måtte kontakte jer, både for at høre andet feedback, men også for at se om vi måske ikke ret hurtigt kunne få sat jeg godt ind i det nye – det tror jeg bestemt. Ønsker I at forlade os, er vi selvfølgelig rigtig kede af det, men det er ganske nemt at trække jeres data ud – så ingen bekymring der :).
Håber at høre fra jer på info@e-conomic.com eller ring 88 20 48 40.
Med venlig hilsen
Peter Luthman
Jeg har set introduktionen til jeres nye program og også prøvet at bogføre i det – det imponerer mig ikke – det virker uoverskueligt – hvorfor lave om på noget der fungerer – I har da løbende lavet genveje og forbedringer som letter arbejdet – det forstår jeg ikke. Er det muligt at beholde det gamle?
Hej Conny
Tak for din kommentar 🙂
Jeg er da ked af du finder det uoverskueligt, men ofte kan man jo have den fornemmelse, når der bliver pillet ved noget man kunne nærmest i blinde måske? Så stiller du et relevant spørgsmål: Hvorfor så pille ved det? Svaret er helt ærligt, at vores gamle program var uddateret i sin brugerflade og stammede helt tilbage fra år 2001. Selvom det er helt rigtigt, at vi løbende har opdateret og ændret så trængte systemet til en gennemgribende opdatering for på den lange bane at gøre programmet bedre og mere gearet mod nye muligheder indenfor udvikling osv.
Så selvom det helt sikkert er frustrerende, når nu man kendte det gamle så godt, så er det et nødvendigt onde for at sikre, at e-conomic også i fremtiden kan være blandt de allerbedste regnskabsprogrammer.
Har du mere specifikke eksempler på, hvad du finder uoverskueligt, som måske ikke blot er tilvænning, så er du meget velkommen til at skrive det ind til: info@e-conomic.com – så kigger vi på det :).
Med venlig hilsen
Peter Luthman
Helt enig – uoverskueligt – helt enig med Bente Torpegardt – linieaftsand og overblik giver et rodet indtryk. Er selv på vej ud at lede efter nyt program til mig og mine ca 70 klienter – et program for voksne – og ikke ét, hvor vi skal være forsøgskaniner. Luthmans bavl om at vi bare skal oplæres/vende os til det osv osv – er utåleligt. Sproget om ‘fede features’ er på teenage-niveau. I har selv fortalt at I henvender jer til ikke-kyndige – hvor er det dog trist at I fik lov at smadre et ellers fremragende program. Og nej, I skal ikke ringe mig op – det har I gjort og det var ikke en succés!!
Hilsen
Helle – bruger siden start – møg-skuffet!!
Hej igen Helle
Endnu engang tak for dit input også. Som jeg tidligere skrev til Bente er linjeafstand noget af det, som rent faktisk står på dagsordenen herinde og vil blive ændret – blot lidt tålmodighed – så kommer det :). Det gør selvfølgelig indtryk, når vores kunder ikke mener det arbejde vi har foretaget er godt nok.
Vi holder til stadighed hånden rakt ud, hvor vores kunder har mulighed for at komme med konkret feedback til vores design, men jeg tager også til efterretning, hvis man ikke ønsker dette. Grunden til, at vi gør det på den måde er, at det er den bedste måde at synliggøre vores kunders input og feedback til alle fra udvikling, support og direktion. Den helt ærlige mening hos både mig og alle hos e-conomic er, at vi har lavet et meget bedre program. I den nærmeste fremtid kommer der endnu flere nye features, som retter sig netop mod overblik og hurtige arbejdsgange – se fx det forumindlæg jeg linkede til længere oppe i tråden :).
Jeg er selvsagt ikke enig i, at jeg kommunikerer “bavl” som er “utåleligt”, men jeg ønsker på den anden side heller ikke at indgå i en diskussion herom.
Vi ønsker kun det bedste for alle vores kunder.
Med venlig hilsen
Peter Luthman
Jeg skylder måske at nævne HVOR, man kan komme med feedback på bedste vis. Hermed link til, hvor det kan gøres: http://forum.e-conomic.dk/forslag-og-bugs
På forhånd tak
Med venlig hilsen
Peter Luthman