Du sidder med dit kontoudtog fra banken og sætter en streg med din røde kuglepen, hver gang du finder posteringen på kontoen i din aftale.
Kan du genkende metoden – så er det på tide, at du stifter bekendtskab med bankafstemnings funktionen i e-conomic.
Med bankafstemningen kan du lynhurtigt få afstemt dine posteringer, som du har indtastet i e-conomic med dine posteringer fra banken. Du henter blot dine posteringer fra banken ud i en fil, og så indlæser du filen, under bankafstemning, i din aftale.
I bankafstemningen er det nemt at holde styr på de forskellige posteringer, og du vil se de posteringer du har foretaget, i din aftale, i den ene side af skærmbilledet og dine bankposteringer i den anden side.
Herefter er det blot at afstemme, enten manuelt, eller helt automatisk, og så slipper du for at bruge dyrebar tid, med pen og papir, i fremtiden.
Eller brug bankafstemningen til at indlæse alle dine posteringer, automatisk, i kassekladden i din aftale, og bogfør ud fra posteringerne i banken.
Sjovt nok stemmer banken altid, når du gør det på denne måde ;-)
Du kan læse mere om, hvordan du kommer i gang med at bruge bankafstemningen, i vores e-copedia.
- Læs mere om bankafstemning
- Sådan henter du dine bankposteringer
- Sådan afstemmer du dine posteringer automatisk
- Sådan afstemmer du dine posteringer manuelt
- Sådan opretter du dine posteringer
Ha’ en god weekend :-).
Hej Dorthe
En serviceinformation.
Bankafstemning kan bruges til andet end at afstemme banker. Brug eksempelvis bankafstemning til afstemning af Teller, Diners, Forbrugsforening, kreditorer eller mellemregninger.
Bankafstemning kan også bruges til andre systemer. Opret en aftale, importer finansposter og derefter de relevante bankposter.
Vupti.
E-conomic afstemmer også for alle de andre.
Finn
Hej Finn
Tak for servicemeddelelsen – dejligt du vil dele det med os :-).
Med venlig hilsen
Dorthe e-conomic
Hej!
Jeg har brugt bankafstemningen med stor fornøjelse til afstemning vor DKK bankkonto, men kan ikke bruge den til EUR og USD da beløbene i e-conomics er omregnet til DKK. Findes der en løsning på det?
Johs.
Hej Johs.
Det er der desværre ikke. Beløbene, som bliver bogført i en aftale, vil altid blive omregnet til grundvalutaen – i dit tilfælde DKK.
Med venlig hilsen
Dorthe e-conomic
Hej Johs
Du finder posteringerne her:
Indstillinger > Eksporter data > Download enkeltvis > poster.csv
Du kan nu filtrere på valuta, importere i en kasseklade og afstemme.
(måske bedst i en til lejligheden nyoprettet aftale)
mvh
Finn