• Forside
  • Hvad er dette?
  • Spillereglerne
  •  

    Et humant regnskabsprogram?

    www.CloudAve.com lever og ånder for cloud (SaaS) programmer. De har foretaget en test af en række internetbaserede regnskabsprogrammer herunder også e-conomic.

    Konklusionen er positiv for os, idet e-conomic ”is a thorough and robust offering”.

    Hvor kommer det humane så ind i billedet? Jo anmelderne fandt at funktionen bankafstemning havde et element ”of “game playing” into accounting and goes a long way to humanising the experience”.

    Vi er ret stolte over dette. Så vidt vides, har ingen tidligere kaldt dele af et regnskabsprogram for humant eller sammenlignet det med et spil

    Se anmeldelse af e-conomic.

    Se alle anmeldelser af net regnskabsprogrammer.


    Skrevet af Kim Sneum Madsen

    4 kommentarer til “Et humant regnskabsprogram?”

    1. Ask Holme siger:

      Må man spørge om den omtalte afstemningsfunktion på et tidspunkt bliver tilgængelig i den danske version

    2. Hej Ask,
      Det er en funktion som især administratorerne dvs. bogholdere og revisorer benytter sig af. Den er alment tilgængelig (dvs. for virksomhederne) i UK men hverken i Norge, Sverige og som du påpeger heller ikke i Danmark. Imidlertid kan vi også tilknytte det til en virksomhed. Du skal bare sende en mail til info@e-conomic.dk hvori du angiver aftalenummer og at du gerne vil have bankafstemning tilknyttet. Så vil det ske fluks uden at du skal betale mere for dit abonnement af den grund.
      Du kan finde en vejledning ved at følge dette link http://wiki.e-conomic.dk/bogforing/bankafstemning
      Med venlig hilsen

      Kim Sneum Madsen

    3. Per Jensen siger:

      Bankafstemningen er i sandhed en genial funktionalitet. Cudos til E-conomic for det…

    4. Hej Per,

      Vi takker og bukker for de pæne ord. Sagt i al beskedenhed (jysk?) er vi heller ikke helt utilfredse med den funktion ;)
      /KSM

    Skriv en kommentar!

    Skal vi chatte?

    Vi vil rigtig gerne chatte med dig og hjælpe dig med dine spørgsmål om e-conomic.



    Chat med os nu