Hver 3. måned dykker vi ned i de forslag vi modtager fra jer, for at gøre jeres ønsker til virkelighed i e-conomic. Denne gang blev det til 12 nye forbedringer, som du kan se her på listen.
Brænder du inde med et forslag? Opret dig på forum hvor du kan stemme på eller indsende forslag. Din mening er vigtig, og vi glæder os til at høre fra dig.
12 nye forbedringer i e-conomic
- Eksportér varenumre med 0 foran
Nu kan du eksportere varelister til excel, uden at miste nullerne forrest i varenumrene. Når du f.eks. skal prisregulere, lave mange ændringer på én gang, eller hvis du bruger lagerstyring, vil det nu være lettere at eksportere og importere varer med deres rigtige varenumre. - Samlet rabat i procent
Lav en opdatering af varerabatten, i procent, på alle eller udvalgte varelinjer i din faktura. Funktionen hedder ‘Opdater rabat’ og du finder den under ‘Andre muligheder’ på din faktura. - Se alle ikke-udførte noter på din kunde, under fakturering
I din fakturakladde kan du nu se og bladre mellem alle ikke-udførte noter på din kunde – ikke længere kun den ældste. - Ekstra sikkerhed mod at slette alt dit arbejde ved en fejl
Det sker at kunder kommer til at slette alle posteringer i en kassekladde, og skal bruge lang tid hos supporten for at få arbejdet tilbage. Som en ekstra sikkerhed, skal du nu selv skrive ordene ‘Slet alt’, før din kassekladde helt kan slettes. - Indsæt subtotal med moms på dine salgsfakturaer
Sidst var én af forbedringerne, at du kunne indsætte en subtotal på dine salgsfakturaer. Nu kan du også indsætte en subtotal med moms. Det betyder at du kan lægge en ekstra linje på din faktura, hvor du selv kan definere hvilke varelinjer, der skal summeres. Linjen kan nemt sættes på og flyttes rundt efterfølgende.
Sæt flueben i de linjer du vil lave en sub-total på, og vælg ‘sum valgte’ under ‘andre muligheder’. Så vil du kunne se dem i din fakturavisning. - Opdateret design på kopieringer fra Arkivet
Nu vil du se et opdateret pop-up vindue når du skal kopiere tilbud, ordre eller faktura. - To færøske banker har fået rettet navnet
Navnet på de færøske banker er blevet rettet:
– fra Føroya Banki (Bank Nordik), til BankNordik FO
– fra BankNordik, til BankNordik DK/GL
Forbedringer til Inbox og Smart Inbox
- Mulighed for kommentar til bilag i godkendelsesmailen
Når et bilag sendes til godkendelse, er det nu muligt for godkenderen at skrive en note til bilaget direkte i mailen. - Vælg betalingstypen ‘Kun postering’
Dette er ikke en ny funktion i kassekladden, men den er nu også kommet til Inbox.
Vælg betalingstypen “Kun postering” når du laver en leverandørfaktura. Så opretter e-conomic automatisk en postering af typen leverandørbetaling samtidig. Husk at udfylde hvilken beholdningskonto pengene trækkes fra ved betaling. - Søg valuta direkte i valutafeltet
Nu kan du søge valuta direkte i valutafeltet, i stedet for at rulle nedad en liste for at finde din valuta. Skriv f.eks. ‘GBP’ i feltet, og vælg det forslag det kommer frem. - Optimeret preview i Inbox
I Inboxen kan du holde musen henover forstørrelsesglasset, og få en forhåndsvisning af dine indsendte bilag. Nu er forhåndsvisningen rykket lidt til højre, så du kan se din liste på venstre side, og rulle musen ned langs alle bilagenes forstørrelsesglas.
Forbedring til tillægsmodulet: Projektstyring
- Tilføj øvrige referencer som fast tekst på projekterne
Tilføj en øvrig reference på et projekt, f.eks. et købsordre- eller rekvisitionsnummer eller andet, så den fremover er en fast tekst på alle fakturaer. Rediger dit projekt og udfyld “Øvrig reference”, og opret herefter fakturaerne via salg → kunder → projekt → ny faktura.
Har du et ønske til en forbedring?
Som bruger i e-conomic, har du en værdifuld indsigt i programmets funktioner og brug i hverdagen. Derfor sætter vi stor pris på at du og andre brugere sender os forslag, som kan gøre programmet endnu bedre for alle. Hvis du vil have indflydelse på de forbedringer vi laver til næste gang, så husk at oprette dig på forum, hvor du kan stemme på forslag eller skrive dine egne.
Vil du se alle forbedringer der er blevet lavet i e-conomic siden nytår, kan du altid følge med i alle de seneste opdateringer her.
Fedt med en sub total, dog bør beløbene på de valgte linjer forsvinde når man bruger den
Hej Lars,
Beklager det sene svar, men du skal selvfølgelig have svar. Dejligt du er glad for sub-totalen. Denne forbedring er tænkt som en summering af nogle bestemte varer eller ydelser, for at få et overblik over en samlet gruppe af varer eller ydelser. Dit forslag om at skjule de underliggende varepriser er du velkommen til at dele på e-conomic forum, hvor du kan oprette dig som bruger og indsende forslag: https://forum.e-conomic.dk/.
Eksport med foranstillet 0 – den får i lige et 10 tal for!
Rigtig dejligt det med sub total den kunne også være rigtig godt hvis man kunne det i ordre og tilbud også det kunne være rigtig dejligt. Vil sætte stor pris på det kommer med næste gang.
Ja det kunne være dejligt
Hej Jonas,
Dejligt at høre du også er glad for sub-totalen. Som jeg svarede Martin, så er ønsket om sub-total på ordre og tilbud noget vi er blevet opmærksom på før og det ligger som et forslag på forum. Du må meget gerne stemme på forslaget, så det har større potentiale for at blive valgt og udviklet i næste runde: https://forum.e-conomic.dk/30798/subtotal-i-tilbud-og-ordre
Så håber vi det kommer med næste gang!
Mvh. Sheena, e-conomic
Hej Martin,
Beklager det sene svar. Dejligt at høre du er glad for sub-totalen. Ønsket om sub-total på ordre og tilbud er vi blevet opmærksom på før og det ligger som et forslag på forum. Stem meget gerne på forslaget, så det har større potentiale for at blive valgt og udviklet i næste runde: https://forum.e-conomic.dk/30798/subtotal-i-tilbud-og-ordre
Mvh Sheena, e-conomic
Kunne være fedt at kunne hente navn via cpr nr. Da vi handler med biler. Så vi ikkke skal udfylde alt selv.
Hej Johnny,
Tak for din henvendelse.
Det lyder umiddelbart som en smart funktion, og jeg har lavet en lille undersøgelse for at se hvilke muligheder der er. Du er meget velkommen til at sende forslaget til os, men pga. GDPR og at vi ikke har en integration til CPR-registret pt, er det svært at sige lige nu om det kan blive en mulighed. Du kan sende os dit forslag på e-conomic forum: https://forum.e-conomic.dk/, og så må vi se om det kan lade sig gøre.
Grunden til at e-conomic har en integration til CVR-registret er fordi det er et offentligt kendt register.
Vi håber at høre fra dig på forum, og at svaret ellers kunne bruges 🙂
Alt godt,
Sheena, e-conomic
Dejligt I tager brugernes henvendelser seriøse.
Lige den med “slet alt” – den er jeg allerede godt irriteret på.
Jeg ligger tit en “bankfil” ind i en “TEMP” kassekladde hvor der stadig mangler kontering.
Så kan jeg færdigbehandle bankfilen i Excel medens jeg kobler indscannede bilag til posteringerne.
Derefter ligger jeg de færdigbehandlede bankposteringer ind i en anden kassekladde – sletter posteringer i TEMP kladden og bogfører den færdige kladde.
Kan godt se det er ærgerligt at nogen kommer til at slette poster – men lige den her forbedring den irritere mig.
Hej Leo,
Jeg er ked af at denne forbedring tilføjer lidt til din vante arbejdsgang. De fleste kunder der sletter hele deres kassekladde, har ikke et formål om det, og da det er en længere proces at skulle genetablere hele kassekladden, er forbedringen derfor blevet lavet.
Jeg har undersøgt lidt for dig og fundet et loophole du kan bruge hvis det er: markér alle poster i kladden (brug markér alle) → klik andre muligheder → klik slet alt.
Hvis loopholet lukkes kan du gøre sådan: markér alle, og fravælg én postering → slet alle andre → slet derefter den sidste postering.
Hvis du vil have andre idéer til et andet workflow, så kan du kontakte supporten som meget gerne vil hjælpe dig med det: https://www.e-conomic.dk/support
Håber det kan hjælpe.
Mvh. Sheena, e-conomic
Jeg er forlængst gået over til at markere alle poster (markeringsknap næsten øverst i venstre side) og så i menuen vælge “slet valgte” – så skal jeg klikke “ok” til at jeg vil slette – og skal ikke skrive “slet alt”.
Det er lidt flere tastetryk end jeg havde før I ændrede programmet – men dog lidt hurtigere end at skrive “slet alt”.
Hej Leo,
Jeg er glad for du har fundet en vej der passer dig. Hvis det på et tidspunkt ændrer sig, er du meget velkommen til at kontakte supporten, som kan hjælpe dig til at finde et andet workflow.
Hav en rigtig god dag 🙂
Mvh. Sheena, e-conomic
Så mangler vi bare at man kan logge in på 2 konti med et login. samt man kun skal bruge 2 faktor, da mac glemmer efter x antal dage
Hej Frank,
Beklager et sent svar. Det er godt du nævner det med 2 faktor. Vi er netop i gang med at udrulle vores nye login løsning som hedder ‘Visma Connect’, hvor du kan logge ind på 2 (eller flere) konti med samme login, og hvor du også kan slå 2 faktor til. Du kan læse mere om den nye login løsning og hvordan du aktiverer den lige her: https://www.e-conomic.dk/sikkerhed/visma-connect.
Håber det kan hjælpe 🙂
Alt godt.
Mvh. Sheena, e-conomic
Da der ikke er en omsætningsstatistik på lager bruger jeg rapporten – kunder – omsætningsstatik til at se hvor mange varer jeg har solgt i en bestemt periode, men jeg mangler at kunne se dem med 0 hvor der ikke har været solgt noget – kan det blive en mulighed
Hej Tove,
Tak for din henvendelse, og beklager et forsinket svar. Nu kender jeg ikke årsagen til at du vil se varer som ikke har været solgt, men du kan evt. sammenligne rapporten ‘omsætningsstatistik’ med rapporten ‘lageroptælling’ for at få det overblik. Hvis det er af andre grunde du gerne vil kunne se de varer med 0 salg, er du meget velkommen til at kontakte supporten som vil hjælpe dig med at finde en løsning på dit ønske. https://www.e-conomic.dk/support
Håber det kan hjælpe 🙂
Alt godt.
Mvh. Sheena, e-conomic